top of page

Деякі факти з історії 

          На початку ХІ ст. угорські феодали, скориставшись міжусобицями київських князів, вже вкотре почали прибирати закарпатські землі до своїх рук і в кінці сторіччя повністю захопили їх.

Після розгрому угорських військ під Мохачем у 1526 році південна частина Угорщини відійшла до Османської імперії, північну частину захватили австрійські Габсбурги, а Закарпаття відійшло до складу Семиградського князівства, яке мало васальну залежність від турецьких правителів. Через деякий час вся Угорщина, в тому числі й Закарпаття, герб  Закарпаття ввійшла до складу Австрійської імперії, яка розпалась у 1918 році.

     За Тріанонським договором з Угорщиною (4 червня 1920р.) Закарпаття було передано Чехословаччині.

 

Історія Закарпаття

 

       Закарпаття — це єдина частина України, розташована за головним карпатським хребтом, яка входить до обсягу паннонського басейну, а тим самим єднає Україну з цією частиною Сер. Европи; сполучення з Україною полегшують численні карп. провали. З другого боку, уздовж півд. краю Карпат та р. Тиси (Мармароська котловина) проходить шлях, який в'яже Закарпаття із Словаччиною і Чехією на зах. та з Семигородом і Молдавією на сході. Таке переходове положення вплинуло на те, що Закарпаття входило впродовж ряду століть до складу держ. організму, що посів ядро паннонської низовини, — Угорщини, та сприяло схрещуванню на Закарпаття різних політ. і культ. впливів. Проте, Закарпаття не лежало на головних шляхах і було надто мале, щоб відіграти більшу ролю, і тому становило лише крайню провінцію Угорщини, в складі якої не творило навіть однієї адміністративної одиниці, але входило до складу ряду жуп (Мармарош, Уґоча, Берег, Унґ, Земплин, Шариш, Спиш), що простягалися ще далі на південь й обіймали частини угорської, словацької й румунської етнографічної території. До 1919 р. під Закарпаттям розуміємо лише ту частину Угорщини, в якій жили українці (тому поширена назва «Угорська Русь», «Угорська Україна»), а її межами були етнографічні межі з румунами й угорцями на півдні та словаками на заході; в цих етнографічних межах Закарпаття Обіймає 15 600 км.

 

 

                        Шаян. Подорож із сьогодення у минуле

 

     Це мальовниче, хоч зовсім невеличке поселення, - невід'ємна часточка Закарпаття, яка приваблює не тільки українців. Гостей з усього світу гостинно приймає оздоровниця «Шаян», що славиться цілющими мінеральними джерелами. Та в Шаяні лікують не лише тіло… Адже кожен наш відвідувач виносить звідси незабутні враження від доторку власним серцем до дива, до таємничості. Чимало людей, які лікувалися в місцевому санаторії, розносили славу про нього в усі усюди і поверталися сюди, поверталися, щоб укріпитися фізично, позбутися недуг і зміцнитися духом, гармонією божественної краси природи. Всі, хто приїжджає підлікуватися саме сюди, не віддаючи переваги більш відомим курортам, зізнаються: там, в «Шаяні», вони знаходять зцілення не тільки унікальними властивостями вод з мінеральних джерел, але й через душевний спокій, якесь дивне відсторонення від суєтного світу, що дає можливість згодом з подвійною силою взятися до творчої трудової діяльності, по-новому глянути на життя…

bottom of page